Domovská stránka » Uncategorized » Pozdravy v španielčine

Pozdravy v španielčine

Pozdravy na Kanárskych ostrovoch sú rovnaké ako v Španielsku. Týchto pár jednoduchých slov vám pomôže sa správne pozdraviť sa v každom momente.

Buenos días:  Tento pozdrav sa používa od rána keď vstaneme až do obeda. V Španielsku sa spravidla obeduje okolo 14:00, takže tento pozdrav je medzi 13:00 a 14:00 vystriedaný pozdravom Buenas tardes.

Buenas tardes: sa používa po obede (od 13:00-14:00), až do zotmenia. Medzi 19:00 a 20:00 (aj keď sú v zime dni kratšie, nezvykne sa používať pred 18tou-19tou hodinou)

Buenas noches: Keď sa začína stmievať alebo po 20 tej hodine. Zároveň znamená dobrú noc. Takže ak sa stretnete s niekým o 23:00, tak sa mu pozdravíte buenas noches a takisto pri rozlúčení.

Spôsob zdravenia s Španielsku je trochu odlišný. Tie časy pri pozdravoch sú orientačné, v podstate sa nikto nad tým časom nezamýšľa keď sa zdraví. V slovenčine je napríklad zvykom pozdraviť sa o 15:00 “Dobrý deň”, ale v španielčine by znelo zvláštne pozdraviť sa o tomto čase “buenos días”, a po správnosti sa preto pozdravíme “buenas tardes”… 🙂 

Pri lúčení máme na výber tiež z niekoľko možností:

Adiós: “Zbohom”. Vo formálnom aj neformálnom styku.

Hasta luego: “Dovidenia”. Frekventovane používaný pozdrav, vo formálnom aj v neformálnom styku., hlavne keď je predpoklad, že sa s danou osobou v blízkej dobe opäť stretnete.

Hasta después: “Do (neskoršieho) videnia”. Ak je predpoklad, že ste sa s danou osobou dohodli, že sa opäť v nejaký už dohodnutý moment uvidíte (napríklad za pár hodín…)

Tschau: “Čau”, používané hlavne medzi priateľmi v neformálnom styku.

Dúfam, že vám tento rýchlokurz španielskych pozdravov poslúži 🙂

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s